VBRO

Geert Naessens’ Weerbericht

Algemene luchtdruk:

Een hogedrukgebied met kernen momenteel tussen Schotland en Ierland, beheerst nog steeds ons weer. Het hogedrukgebied heeft uitlopers tot diep in Oost-Europa. Boven Spanje en het zuidelijke deel van Frankrijk is de luchtdruk nog steeds lager. Deze situatie houdt nu al weken aan en zit compleet geblokkeerd. Daardoor blijft de stroming bij ons noordoostelijk, soms wat meer noordoost tot noord, waarmee tot nu toe meestal erg droge landlucht aangevoerd werd met uitzondering van gisteren en vandaag. Dat leverde ons al een hele reeks van warme en erg zonnige dagen op. De warmste dagen zijn er echter even uit. Doordat het centrum van het hoog zich wat noordwestelijker terugtrekt, is de weg vrij gekomen voor enkele oude restanten van storingen met wat wolken en meer vochtige en koelere lucht om tot bij ons door te sijpelen. Dat gebeurde gisteren en ook vandaag weer. Daarna draait de wind door het opnieuw naderbij komen van het hoog naar een zuidelijke hoek waardoor dan vooral op zaterdag weer erg warme lucht tot bij ons geraakt. Die is echter ook onstabieler.

Vanaf zondag lijkt de blokkade van de kaarten te verdwijnen en zullen we een meer wisselvallig weerbeeld in de plek krijgen. Dit gaat dan gepaard met het doorbreken van lagedrukgebieden vanuit het zuiden met oplopende neerslagkansen. Die neerslag lijkt echter vooral van buien te komen en je ziet dat de modellen daar allerlei bokkesprongen mee maken. Ook in de Europese pluim hieronder zie je dat het model niet echt goed weg kan met die inzettende wisselvalligheid. Er zijn een aantal erg hoge neerslagpieken, maar even zo goed hele lage. Een teken dat het vooral om buien en buiige neerslaggebieden zal gaan waarvan momenteel niet duidelijk is waar en wanneer die doortrekken en hoeveel neerslag daar zal op zitten. De diverse runs zijn daar dan ook erg springerig mee, zowel in tijd als locatie, maar dat er neerslag zal komen, is wel zeker. Die hele lage temperaturen die je gisteren in de pluim zag zijn er intussen zoals ik wel gezegd had, ook uitgegaan. Het blijft dus wel vrij zacht volgende week. De verwachtingen voor volgende week zijn dan ook: wisselvallig, maar totaal onduidelijk hoe de details gaan uitpakken en zacht. Als bijkomende rode draad zie je ook wel dat de verwachte hoeveelheden neerslag in het Europese model eigenlijk wel weer flink afgebouwd zijn…

Vandaag:

Ook vandaag is een licht wisselvallige dag met meer wolken. Vanuit het noorden trekken nog steeds wolkenvelden binnen en de dag start grijs en nevelig. Neerslag is daar niet bij. Gaandeweg zal de zon geleidelijk weer doorbreken. Het eerst en snelst landinwaarts. Aan zee kan het wat langer duren en zelfs tot in de middag voordat de zon er weer door begint te komen. De noordelijke wind doet het nog altijd koud aanvoelen, maar neemt weer af. In de loop van de dag wordt die duidelijk overal minder. Vooral aan zee zal dat weer voor een beter gevoel zorgen dan gisteren. De maxima halen uiteindelijk een graad of 10 aan de kust tot rond 14-15 graden dieper landinwaarts. De regel is opnieuw: hoe verder van de kust, hoe hoger die maxima uiteindelijk wel geraken.

In de avond en nacht is het dan weer licht bewolkt tot helder met minima die tegen de ochtend weer zakken naar een 3-4 graden landelijk en rond de 5 graden aan de kust. Het wordt daarbij wat nevelig. Verder is het ook rustig met een verder afnemende wind die uiteindelijk zo goed als wegvalt en veranderlijk van richting wordt.

Morgen:

Morgen lopen de maxima weer op. De zon breekt weer meer door en we halen dan ook weer een 15-tal graden en meer. Zelfs tot 16-17 landinwaarts. Ook aan zee is het dan weer vrij zonnig en met een aanvankelijk zuidwestelijke wind kan het daar dan ook een 13-14 graden worden. Later draait die naar noordwest en koelt het aan de kust weer wat af. In de loop van de dag zie je wel af en toe wolkenvelden passeren. Meestal zijn dat hoge wolken waar de zon goed door geraakt, maar er kunnen ook lagere wolkensoorten passeren.

In de nacht naar zaterdag is het licht bewolkt met opnieuw vrij koele minima tegen de ochtend.

Overmorgen:

Zaterdag wordt het opnieuw warm. Een naar zuid draaiende wind voert dan veel warmere lucht aan met maxima van 20 graden en meer. Dat kan 20 gaan aan de kust tot rond 22-23 graden landinwaarts. Gaandeweg de dag duiken er wel meer wolken op en wie weet eindigt de dag zelfs met een lokale bui.

In de nacht naar zondag wordt de kans op buien groter.

Later:

Zondag is een wisselvallige dag met een mix van een beetje van alles. Er zijn perioden met zon, maar ook wolkenpartijen en gaandeweg de dag vallen er een aantal verspreide buien. De vraag is waar en wanneer en waarschijnlijk zal die maar op het moment zelf kunnen beantwoord worden. Het is niet meer zo warm als op zaterdag met maxima dan ergens rond een 15 tot 17-tal graden. De wind is zuidwest geworden en waait matig, maar kan rond buien wel uitschieten.

Volgende week wordt het dan ook wisselvalliger met wel nog zachte temperaturen, maar de regen- en buienkansen worden groter en er is dan elke dag wel kans op buien of regen. Dat wil niet zeggen dat het ook elke dag zo zal zijn, maar de kansen zijn er wel. Het is echter nog te vroeg om die details al duidelijk te zien. Zie ook inleidende bespreking.

Samenvatting:

Vandaag start overal grijs. Geleidelijk breekt de bewolking vanuit het binnenland weer open, maar aan de kust kan dat lang duren en is het mogelijk dat de zon er pas in de namiddag weer door geraakt. Het is daar maximaal een 10-tal graden. Landinwaarts lopen de maxima wel verder op. Hoe verder van de kust, hoe meer. De verste punten landinwaarts halen wel weer een 15 graden. De nog steeds noordelijke wind is veel afgezwakt en wordt in de loop van de dag zelfs nog minder in kracht.

Vanavond en vannacht is het dan helder, maar het wordt nevelig. De wind gaat helemaal liggen en wordt veranderlijk bij minima tussen 3 en 5 graden tegen de ochtend.

Geert, donderdag 10 april, 06.25 uur

VBRO-Trotsplaat

VBRO-Trotsplaat